Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaGenel SağlıkBoyun Fıtığı
Boyun Fıtığı Boyun Fıtığı

Günümüzde birçok insanda görülen rahatsızlıklardan biri olan boyun fıtığında bedenin üst tarafında ağrılar ve uyuşmalarla karşılaşılır. Boyunda bulunan 7 tane kemikten çıkan sinirler ikiye ayrılmaktadır. Bu sinirler kolları hareket ettirmesinin yanında aynı zamanda sıcak ve soğuk gibi hisleri de almaya yardımcı olmaktadır.

Boyun fıtıklarında ise boyun kemikleri arasında bulunan disk denilen kemikler arasında bulunan yastıkçıklar taşar ve ikiye ayrılan sinir köklerini sıkıştırmaktadır. Bunun sonucu olarak da bazı anlarda sağ kolda uyuşmalar bazılarında ise sol kolda uyuşmalar görülüp bununla birlikte güç kayıpları yaşanabilmektedir.

Boyun fıtığında öncelikle boyun ağrıları ve boyun hareketliliğinde zorlanmalar yaşanır rahatsızlık ilerledikçe de kollarda ya da tek kolda ağrılar ve uyuşmalara rastlanır. Hatta oldukça şiddetli ağrıların da meydana geldiği görülebilmektir.

Genellikle hastalar bir takım ilaçları kullandıktan sonra ağrılar ve uyuşmalar geçmemişse ancak doktora başvurmaktadırlar. Doktor kontrolünde gerçekleşen fiziksel muayenelerde sinir kökü sıkışmasına dair bulgular elde edilir. Bu bulgular, güç kayıplarına refleks azalmalarına ve duyu sorunlarına yol açabilmektedir. Ancak yine de fiziksel muayenenin yanı sıra radyolojik bir inceleme ile de bulguların kesinliği saptanmalıdır. Günümüzde kullanımı oldukça artan MR görüntüleme cihazı, EMG tetkikleri yararlı tanı ve tedavi sonuçlarını sağlamaktadır. Özellikle EMG sinir testleri ile boyun fıtığının doğru şekilde ele alınmasına imkân tanır.

56d475d269990boyun_fitigi_2

Boyun fıtığı tedavisinde fazlasıyla çeşitli yöntemler geliştirilmiş olsa da günümüzde başlıca olarak, ilaç ve fizik tedavisi gelir. İlaç ile fıtığın meydana getirdiği ağrılar azaltılmakta başlangıç seviyesindeki fıtığın da iyileşmesi sağlanabilmektedir. Orta ve ileri dereceli boyun fıtıkları içinse fizik tedavi ile elektriksel ya da ultrasonik dalgalar ile masajlar yapılmaktadır. Düzenli ve belirli bir süre uygulandığı müddetçe olumlu sonuçlar vermektedir.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com