Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaSpor ve Sağlıklı YaşamHastalıklara Karşı Egzersizin Önemi
Hastalıklara Karşı Egzersizin Önemi Hastalıklara Karşı Egzersizin Önemi

Egzersiz yapmak bazı hastalıklarda çözüm olsa da bir takım hastalıklar da ölüm tehlikesine bile neden olabilmektedir.

Hipertansiyon bu hastalıkların en başında gelir. Hem sık rastlanan bir rahatsızlık olması sebebi hem de insanların çok önem vermediği bir konu olmasından dikkat edilmesi gereken ilk hastalıktır. Hipertansiyon kan basıncının çoğalmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu durum yaşlı kişilerin yaşama tarzından ileri gelmektedir. Özellikle kırsal bölgede yaşayan kesim daha az baskı altında olduğu ve daha rahat hayat sürdürmeye sahip olmasından dolayı hipertansiyona yakalanma riskleri de fazladır. Hipertansiyona sahip kimseler doktor kontrolünde olmadan kendisine bir egzersiz programı oluşturmamalıdır.  Ancak gevşeme hareketleri gibi zorlayıcı ve ağır olmayan egzersizler kan basıncının düşmesine katkıda bulunmaktadır.  

56dc3880a14c1hastaliklara_karsi_egzersizin_onemi_icerik

Hipertansiyon hastaları egzersize başlamadan önce kafeinli içeceklerden uzak durmalıdırlar. Genel anlamda hareketsizlik, yüksek kan basıncı, kolesterol, sigara gibi kalp odaklı faktörler egzersiz esnasında kalp hızını ve basıncını ayrıca kalbin iş yükünü artırmaktadır. Diğer yandan egzersiz sıklığı, egzersiz süresinden daha önemlidir.

Egzersizin yararlı sonuçlar doğurduğu hastalıkların başında da kolesterol ve koroner arter rahatsızlıkları gelir. Yine sık rastlanan bir hastalık türü olsa da bu rahatsızlıklarda egzersiz yapmak hastalığın etkilerini azaltmaktadır. Sadece egzersizin uzunca bir süre istikrarlı gitmesine dikkat etmek gerekmektedir. Günlük yürüyüşler yapmak, aerobik ve dans gibi aktiviteler büyük çoğunlukta bu hastalıkların iyi yönde ilerlemesini sağlar. Spor yaparken aşırıya kaçmamak şartıyla aynı zamanda düzenli bir beslenme ile birey daha sağlıklı bir yapıya kavuşacaktır. Egzersizin sürekliliği ile de bu durumun sabit kalması da sağlanır. Her yaştaki kişilerin zinde bir bedene sahip olması ve hareketli kalması için spor yapmaya özen göstermesi gerekmektedir.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com