Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaPsikolojiİlişkilerde İletişim Hataları Nelerdir?
İlişkilerde İletişim Hataları Nelerdir? İlişkilerde İletişim Hataları Nelerdir?

İlişkilerimizde farkında olmadan iletişim kalıpları kullanılırız ve bazıları da hatalı iletişim kalıplarıdır. Bazen etrafınızda da gözlemleyebilirsiniz.

İletişimde önce şuna dikkat etmek gerekir. Aslına bakarsanız, kiminle sorunumuz varsa yada kiminle iletişim içerisinde olmak istiyorsak, onunla diyalog içerisine girmek gerekir ama çoğu zaman işte üçüncü kişiler yada başka insanlarla konuşup araya onları, düşünceleri, konuşmaları davranışları dahil olabilir. Bu da tabii ki iletişimi oldukça olumsuz yönde etkileyen bir şeydir.

İletişim kalıpları içerisinde hataları fark edebilmek için, tekrar eden motiflere bakabiliriz. Örneğin, bir taraf sürekli suçlayıcıdır. Hani, ilişkilerde, evliliklerde görebiliriz bunu. Sürekli suçlayıcıdır.İşte “Sen zaten şöyle yaparsın, sen zaten böyle yaparsın”.”Sen yeteneksizsin, beceriksizsin” gibi böyle. Sanki böyle birlikte yola çıktığı kişi değilmiş gibi. Flört dönemindeki duyguların azalması ile birlikte işte “Aşk bir görme kusurudur ve evlilik tedavisidir” deriz. Evlilikle birlikte ortaya çıkan, sürekli kusurlarını öne sürme ve bunu başka insanların yanında yapmak. İlişkiyi oldukça derinden yaralayıcıdır.

Bir taraf suçlayıcı oldukça, diğer taraf da yalvarıcı pozisyona geçebilir. İletişimi sürdürebilmek için. İşte hep sessiz kalan alttan alan “tamam hani haklısın” gibi. “Aman sorun çıkmasın, en iyisi ben hiç sesimi çıkarmayayım” gibi. Bir taraf suçlayıcı davranırken, diğer tarafta yalvarıcı bir şekilde davranabilir. Ve bir müddet sonra, tabii ki bu kendi alemindedir ama öyle bir şey vardır hani yine işte, gazetesini okuyorsa ona bakar, televizyonuna bakar yada bilgisayar ile ilgilenmeye devam eder. Onla pek iletişim kuramazsınız.

Bir de hesapçı iletişim kalıbı vardır. Hesapçılarda her şeyi hesaplar. Hani “Hımm böyle oldu. Şöyle yapmalı. Şöyle olmalı. Hımm bu böyle olursa şöyle olmalı” gibi. Her şeyi kontrol etmeye çalışan, her şeyi hesaplamaya çalışan. Aslına bakarsanız, dengeli olan ilişkiler seviyeli ilişkilerdir. Hani güven duygusunun olduğu, bağlanmanın sağlandığı ve bağlanmanın güvenli olduğu, kendisini kaygılı hissetmediği ortamdır kişinin.

56e2b303a8f7biliskilerde_iletisim_hatalari_nelerdir_icerik

Çoğu ilişkinin temel taşlarından birisi olan güven duygusu hasar gördüğünde, tıpkı bir binanın demirsiz bir şekilde yapılanması gibi, ilişkide en ufak bir sarsıntıda yıkılabilir. Ciddi çatışmalar ilişkiyi bitirecek noktalara getirebilir. Ve kendimizi ifade etmek ile ilgili bazen çekiniriz. Yani,“işte konuşursam hani kırılacak, üzülecek, olumsuz sonuçlar çıkacak” gibi düşünebiliriz. Fakat aslına bakarsanız, yanımızdakileri kırmadan yada karşımızdakileri incitmeden de duygularımızı ifade etmenin yolları vardır. Bunları öğrenebiliriz. “Nasıl konuşabilirim?”,”Nasıl iletişim kurabilirim?”,”Kendimi nasıl daha iyi ifade edebilirim?” Bununla ilgili kendimizi geliştirecek olursak iletişim kalıplarımızı, iletişimimizi, ilişkilerimizi çok daha sağlıklı hale getirip, bireysel, aile ve toplum olarak çok daha sağlıklı bireyler haline gelebiliriz.

Uzm.Dr. Sevilay ZORLU
Psikiyatrist & Psikoterapist
CETAD Antalya Temsilcisi

www.antalyaterapipsikiyatri.com
www.antalyacinselterapi.com
Sevilay Zorlu'nun Facebook sayfasına ulaşmak için tıklayınız

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com