Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaGenel SağlıkKarıncalanmaya Dikkat Etmek Gerekebilir
Karıncalanmaya Dikkat Etmek Gerekebilir Karıncalanmaya Dikkat Etmek Gerekebilir

İnsanların büyük bir çoğunluğu el ve ayaklarında karıncalanma sorunu ile karşı karşıya kalmıştır. Fakat önemsiz olarak görülen bu karıncalanmalar bir takım hastalıkların habercisi olabilmektedir. El ve ayaklarda karıncalanma genel olarak nöropati adı verilen el ve ayaklara giden sinirlerde görülür. Nöropati denilen bu hastalığın ne sıklıkla görüldüğü tam olarak bilinmese de yüzde 10 oranlarında olduğu saptanmıştır. Özellikle son yıllarda da bu oranda artış görülmektedir. Karıncalanmanın en temel nedeninde obeziteye bağlı olan diyabet yatmaktadır. Toplumlarda aşırı kilo sorunun artmasıyla birlikte nöropatinin de görülme sıklığı artmıştır. Diğer yandan B12 başta olmak üzere vitamin eksiklikleri ve bağışıklık sisteminin olağan dışı çalışması gibi nedenler de bu hastalığa neden olabilmektedir.

56d70430062c1karincalanmaya_dikkat_etmek_gerekebilir_icerik

El ve ayaklarda görülen karıncalanmalar, yaşam kalitesini bozmakta ve kişiye önemli ölçüde rahatsızlık hissi yaratabilmektedir. Ayrıca sıklığı arttıkça da kuvvet ve his kayıpları gibi sorunlara da yol açabilir. Bu nedenle kuvvet ve his kayıpları seviyesine gelmeden hastalığın tedavisi edilmesi gerekir. Üstelik bir yandan el ve ayaklarda görülen bu tür uyuşmalar başka tür hastalıkların da habercisi olabilir. bu hastalıkların başında tiroit bozuklukları, diyabet bulunur. uzun süre geçmeyen, bazı durumlarda şiddetlenen el ve ayak uyuşmalarında mutlaka doktor kontrolünün yapılması gerekir. Nöropatik hastalığından kaynaklanıyor ise genetiğe bağlı olarak bazı virüslere, böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi hastalıklara da yol açabilmektedir.


El ve ayaklarda karıncalanma hissi ile birlikte ağrı, uyuşmalar ve his kayıpları da meydana geliyorsa derhal nörolojik uzmana başvurulmalıdır. Ayrıca daha önceden de görülen karıncalanma şiddetlinin artması, karıncalanma yaşanan bölgenin farklılık göstermesi durumlarında da doktora başvurmak da fayda vardır. Sinir ve kasların çalışmasını bozukluğunu test eden tedaviler ile rahatsızlığın atlatılması kolaylaşmaktadır.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com