Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaGenel SağlıkKızamık ve Belirtileri
Kızamık ve Belirtileri Kızamık ve Belirtileri

Kızamık çocukluk çağı hastalığı olarak bilinen bir hastalık türüdür. Akut ve viral bir iltihap olup makül ve papül tarzında döküntülerin görüldüğü hastalıktır. Kızamığa neden olan virüs RNA virüslerinden biridir ve mikro virüstür. Bu virüs, ultraviyole ışınlara ve dış etkenlere karşı oldukça dayanıksızdır. Diğer yandan antibiyotiklerin de kırılmasını sağlayabilen bir virüs değildir. Dış ortamlarda 36-38 derece aktivitesin i kaybetmediği gibi -15 ile -75 derece arası sıcaklıklarda 5 yıl depo olabilir. Kızamığa neden olan bu virüsün kuluçka süresi yaklaşık 10 ile 14 gün arasındadır ve en büyük konağı insandır.

Bu hastalıkta kişiden kişiye temas ve hava yolu ile ağız ve burundan vücuda bulaşması söz konusudur. Çok nadir olsa da zaman zaman hastaların kullandığı kişisel eşyalar aracılığı ile de bulabildiği görülmektedir. Solunum ve konjuktiva yoluyla virüs, buruna, boğaza ve lenfoid dokular üzerine yerleşmektedir. Hastalıkta 3 dönemden bahsedilebilir.

56dc6b70635dbkizamik_ve_belirtileri_icerik

İlk dönem nezle dönemidir. Bu dönemde yüksek ateş, burun akıntı, kuru öksürük görülmesinin yanı sıra iştahsızlık, paslı dil, halsizlik gibi yan etkilerle de karşılaşılmaktadır. Kızamığın 1-4. Günlerinde koplik lekeler görülür. Bu lekeler, yanağın iç kısmında ortası gri veya beyaz şeklinde olan lekelerdir.

İkinci dönemi olarak döküntü dönemi ortaya çıkar. Kulak arkası ve alından döküntüler görülmeye başlanır. Parmak basarak kaybolmayan bu döküntüler yüz, boyun, kol ve bacaklara 1-2 gün içerisinde hızla yayılmaktadır. Tekrar yükselen ateş 4. Günden itibaren düşmeye başlar ve döküntüler ilk başladıkları yerden sönmeye başlar.

Son dönem ise iyileşme dönemidir. Döküntülerin büyük bir çoğunluğu sönmüş ve ateş normale dönmüştür. Hasta artık kendini iyi hisseder, iştahı açılır ve neşesi yerine gelir. Yaklaşık bir hafta sürer.  

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com