Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaPsikolojiMevsimsel Depresyon
Mevsimsel Depresyon Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel değişiklikler kişilerde farklı durumlarda ve farklı seviyelerde etkiler bırakabilmektedir. Uzmanlar, duygu durum bozukluğuna eğilimi olanların, düzensiz beslenme alışkanlıklarına sahip kişilerin ve vitamin eksikliği yaşayan kimselerin bu mevsimsel değişikliklerden daha çok olumsuz etkilendiğini ortaya koymaktadır. Başlangıçta, yorgunluk, bitkinlik ile ortaya çıkan devamında karamsarlık sürecinin ardından depresyona dönen ruh hali eğer tedavi edilmezse ileride daha ciddi sorunlara da yol açmaktadır. Uzmanlar, mevsimsel değişikliklerin kişilerde farklı ruh hali durumlarına rastlanıldığına dikkat çekmektedir.

56dfe8a4bf19dmevsimsel_depresyon_icerik

Nasıl ki ilkbaharda insanlar daha umut dolu, canlılık ve neşe içerisinde oluyorsa sonbaharda bu durum tam tersi şekilde tezahür etmektedir. Günlerin kısalığı, sarıağaç yaprakları ve bulutların kişi üzerinde melankolik bir etkisi olduğu psikolojik olarak da kabul edilen bir gerçektir. Doğanın canlılığını yitirmesi insanların da canlılıktan mahrum kalmasına neden olur. Diğer yandan havaların soğuması da bireylerin kapalı alanlarda daha sık vakit geçirmesine yol açmasından dolayı kişi güçlü değilse kendisini kapana sıkışmış gibi hissedebilmektedir. Ayrıca mevsimsel değişikliğin hormonları da etkilemesiyle birlikte depresyon daha kaçınılmaz olur. Psikolojik sorunlarla birlikte fiziksel sorunlar da artmakta vücut direnci düşüp hastalığa açık hale gelinmektedir.

Mevsim dönüşlerinde kişi kendisini zinde ve neşeli tutabilmek için birtakım önerilere kulak asmalıdır. Özellikle düzensiz egzersiz yapmalı, kapalı spor salonlarından faydalanmalıdır. Uyku saatlerine dikkat ve özen göstermesi uyku öncesi sıkıntı doğuracak düşüncelerden uzak durması da olumlu etkiler bırakacaktır. Ayrıca beslenmesine önem vermesi ve bağışıklık sistemini güçlü kılacak A,C,E vitaminlerini tüketip bol su içmesi de gerekir. Diğer yandan iş dışı hobiler, sağlıklı sosyal ilişkiler, ruhsal ve bedensel bakımı da depresyondan uzak kalmasını sağlayacaktır. Eğer ki tüm bunlara rağmen kendisini iyi hissetmiyorsa mutlaka psikolojik bir destek almalıdır.  

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com