Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaKulak, Burun, BoğazSık Yaşanan Bir Rahatsızlık Burun Tıkanıklığı
Sık Yaşanan Bir Rahatsızlık Burun Tıkanıklığı Sık Yaşanan Bir Rahatsızlık Burun Tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı hemen hemen her insanın karşılaştığı sıkıntı veren bir sağlık problemidir. Daha çok bahar ve kış aylarında ortaya çıkan bu rahatsızlık bazen kısa sürse de uzun da sürebilen bir durumdur. Burun tıkanıklığına neden olan birçok sebep sayılabilir. Bu sebeplerin başında öncelikle olarak grip, üşütme ve alerjiler sayılabilir. Solunum sisteminin başlangıcı olan burnun en önemli görevi dakikada yaklaşık 15 soluk alıp vermek, alınan soluğa filtre görevi görerek akciğerlere aktarmak, temizleyip ısıtmak ve nemlendirmektir. Burun tıkanıklığı yaşandığı zaman solunum sisteminin çalışma düzenini de bozduğu için kişiye daha çok rahatsızlık verip soluk alım verimini zorlaştırabilmektedir.

56e3fef8656afburun_tikanikligi_icerik

Burun tıkanıklığı yaşayan kimsenin derhal sprey kullanmaya başvurması sakıncalıdır. Basit tıkanıklıklarda su buharı ile burnun açılmasını sağlamak mümkündür. Daha uzun süren tıkanıklarda ise kulak burun boğaz doktorları yardımıyla tıkalı burun kolayca açılabilmektedir. Doktor tavsiyesi olmadan damla ve spreyler kullanma çoğu durumda daha çok tıkanıklığın artmasına neden olmaktadır.

Tıkanıklıkta diğer bir neden de burun yapısındaki problemlerdir. Doğuştan ya da buruna alınan darbeler sonucu ortaya çıkan bu problemleri de dikkate almak gerekir. Özellikle burun kemiği yapısı burnun işlevlerini yerine getirmede önemli ölçüde rol oynar. Soluk yolunun dar olması, soluk almayı zorlaşmakta ve burun kanaması ya da sinüzit gibi ekstra sorunlara da yol açabilmektedir. Bu durumda yapılması gereken septopsi ameliyatıdır. Bu nedenle anne babalar doğuştan itibaren çocuklarının rahat solup alıp almadıklarını gözlemelidirler. Problem yaşayan çocuklar genellikle ağızları açık uyumaktadır. Aşırı hareketli hallerinde ağızlarından nefes alırlar. Eğer tüm bunlar uzun sürüyorsa kısa sürede doktor kontrolü ile gereken tedavi uygulanmalıdır. İleriki yaşlarında daha büyük sorunlara yol açmasının önüne geçilmelidir.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com