Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaSpor ve Sağlıklı YaşamSoğuk Havalar ve Spor
Soğuk Havalar ve Spor Soğuk Havalar ve Spor

Kış mevsiminin artık gelmesiyle birlikte açık havada spor yapmak da sorun haline gelmektedir. Sabah yürüyüşlerinden futbola kadar her türlü spor faaliyetinde havanın kötü olması engel teşkil k etmektedir. Spor yapmanın devamlılığını sağlamak adına bu tür sorunlara karşı önlem almak önem kazanır. Soğuk ortamlarda yapılan egzersizlerde bireyin sağlığını riske atmaması, güvende olması için bir takım tedbirler alması gerekir. Öncelikle kullandığı elbiseler, malzemeler ve yapılan egzersiz ya da antrenmanı hava koşullarına uygun hale getirmesi gerekir.

İlk olarak kış sporları dışındaki spor aktivitelerinde hava sıcaklığı -10 derece altına ise aktivitenin ertelenmesinde fayda vardır. Çünkü bu derece altındaki sıcaklıklarda solunulan havanın solunum yollarında ideal sıcaklığa ulaşarak akciğerler tarafından nüfuz edilemez. Bu sıcaklıklarda bireyin üst solunum hastalıklarına yakalanma riski de bu nedenle artmaktadır. Diğer yandan beden iç ısısı da böyle bir sıcaklık değerinde idealinden uzaklaşacağı için donma, soğuk ısırığı gibi riskli rahatsızlıklarla da karşılaşma ihtimali yüksek olacaktır.

56d53f955d85esoguk_havalar_ve_spor_icerik

Hava sıcaklığının yanında dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur da spor yaparken tercih edilen kıyafettir. Soğuk havalarda beden sıcaklığını koruyan, ter tutmayan ve nemin buharlaşmasını sağlayan kıyafetler tercih edilmelidir. Özellikle kat kat giyinmek beden sıcaklığının sabit tutulmasını sağlayan en önemli faktördür. Eğer hava durumu yağışlı ise kullanılan kıyafetin su geçirmez olması gerekir.

Burun, kulak, yanak gibi soğuktan ilk etkilenen uzuvların da atkı bere gibi aksesuarlarla kapalı tutulması önemlidir. Bu uzuvlara vazelin ya da gliserinli pomatlar sürmek de fayda sağlayacaktır.

Spor yaparken harcanan enerjinin büyük çoğunluğu ısı enerjisine dönüşmektedir. Bu yüzden kişi aktif olarak spor yaparken beden ısısını ideal tutabilir. Dolayısıyla depolanan enerji yeterli olursa metabolizma düşmesi geç olacağı için vücudun spor boyunca ısı üretmesine katkıda bulunur.  

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com