Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaPsikolojiUyku Bozuklukları
Uyku Bozuklukları Uyku Bozuklukları

Gün içerisinde yorulan vücudun ve yıpranan sinir sisteminin dinlenmesi ve yenilenmesi ancak uyku ile sağlanabilir. Yeni bir güne vücudu hazırlayan uykuda, dalamama ya da erken uyanma gibi sorunların ortaya çıkması vücudun yenilenmesine engel olur ve kişi gün boyu ruhsal ve bedensel olarak eksiklik içerisinde olur.

Uyku ihtiyacı kişiden kişiye değişse de yetişkinler için genel olarak 7-8 saattir. 3-4 saat uyku ile gün boyu kendisini zinde insanlar olduğu gibi 9-10 saat uyumasına rağmen uykusuzluk çeken kişilere rastlamak mümkündür. Yaşlı insanların vücut işlevlerinin yavaş gitmesinden ve bu kişilerin gün içerisindeki hareketlilikleri az olmasından dolayı uyku sürelerinde de yetişkinlere göre azalma vardır. Stresli ve sıkıntılı kişilerin uyku süreleri fazlayken, neşeli ve pozitif kimselerin uyku süreleri daha olduğu gözlemlenmiştir. Uyku bozukluğu sadece az uyku süresini değil aynı zamanda aşırı uyku halini de içerir.

56e5505dad1b7uyku_bozukluklari_icerik

Uyku bozuklukları çeşitli biyolojik ve psikolojik etkilere bağlı olabilmektedir. Ağrılı bir hastalık ya da sürekli kullanılan ilaçlar biyolojik etkilere sayılabildiği gibi, sosyal ilişkiler, karşılaşılan zorluklar, gündelik hayat stresi de psikolojik etkiler arasında gösterilir. Özellikle depresyon, uyku bozukluğuna yol açan sebepler arasında en başta yer alır. Depresyondaki kişi, zor uyumakta, geceleri sık sık uyanmakta ve sabahları da erken kalkmaktadır.

Uykusuzluk birçok sağlık problemine neden olabileceği için uyku ile ilgili problemlerin çözülmesi gerekir. Uykusuzluğun ortaya çıkması durumunda kişi öncelikle bunun nedenini saptamalıdır. Bir uyku programı oluşturması uyku sürelerini ve verimliliği alan etkenleri gözlemlenmesini sağlar. Diğer yandan egzersiz yapmak, uyku düzeni oluşturmak, yatmadan 1-2 saat önce kafeinden uzak durmak ve yatılacak odanın havalandırılması gibi tedbirler alınması da uyku sorunun çözülmesine yardımcı olacaktır.  

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com