Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaObozite, Diyabet ve Metabolik HastalıklarDiyabet ve Psikoloji
Diyabet ve Psikoloji Diyabet ve Psikoloji

Sağlığa ilişkin herhangi bir sorun kişide bir takım psikolojik tepkilerin oluşmasına yol açabilmektedir. Bu tepkilerin ortaya çıkması oldukça doğal ve sağlıklıdır. Bu psikolojik durumun en sık yaşandığı haller de hastalığa uyum sağlama sürecine ihtiyaç duyulduğu zamanlardır. Diğer bir deyişle eğer hastalık ömür boyu sürecekse ya da uzun bir süre tedavi sürecine sahipse kişide gerginlik, uyum kapasitesini sınırlama gibi psikolojik etkilere sebep olabilir. Bu tür sonuçların en çok ortaya çıktığı hastalıkların biri diyabettir. Çünkü kişiye diyabet tanısı konduktan sonra, hayat tarzında bazen kişiyi zorlayacak değişiklik yapılması gerekmektedir.

Diyabet sahibi olduğunu öğrenen kişi öncelikle bilgi ve duygularını paylaşmalıdır. Hastalık dolayısıyla ortaya çıkan öfke hissini, fiziksel bir aktivite ya da egzersizler ile yatıştırmaya çalışmalıdır. Aynı şekilde hastalığın nedeni olarak kendini gösterme eğiliminden de kurtulmalıdır. Özellikle diyabet kişinin elinde olan bir hastalık olmadığı için suçluluk duygusuna kapılmaması gerekir.

56d6ecba27d12diyabet_ve_psikoloji_icerik

Psikolojik olarak hastalığa uyum sağlamaya çalışırken aynı zamanda düzenli olarak ilaç kullanmak, yemek yemek, yenilenlere dikkat etmek, insülin iğnesi kullanmak gibi yerine getirmeniz gereken sorumluluklara da hazırlıklı olmak ve bunlara da adapte olmak önemlidir. Diğer yandan hastalıkla beraber ortaya çıkabilecek ihtimali olan, böbrek rahatsızlıkları, göz problemleri gibi sorunlar karşısında kişide çaresizlik hüzün gibi hislerin oluşmasının önüne geçilmelidir.

Diyabetli insanlar kendilerine diğer insanlar farklı davranılmasından da rahatsız olabilmektedirler.  Bazı diyabetliler hastalığı gizlerken bazıları da açıkça söyler. Ancak gizleme ihtiyacı hissetme kişinin daha çok stres yapmasına yol açar. Aslında geniş bir çerçeveden yapılması gerekenlere bakıldığında düzenli bir yaşam, sağlığı da beraberinde getirmektedir ve her bireyin yerine getirmesi gereken davranışlardır. Bu nedenle diyabet sahibi insanlar da yaptıklarını sorumluluk olarak değil sağlıklı yaşam için yaptıklarını düşünürlerse kendilerini daha iyi hissedeceklerdir.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com