Medikal Firmaları
Loading
  • Firma Üye Girişi  alt menü ikon
  • |
  • Personel Üye Girişi  alt menü ikon
AnasayfaGenel SağlıkKurşun Zehirlenmesinin Toplum Sağlığında Yeri
Kurşun Zehirlenmesinin Toplum Sağlığında Yeri Kurşun Zehirlenmesinin Toplum Sağlığında Yeri

Kurşun bileşikleri çağlar öncesinden beridir insanlarca kullanılmaktadır. Günümüzde ise kurşuna olan ihtiyaç ve gereksinimin de artmasıyla kullanım sıklığı da artmaktadır. Kurşun zehirlenmesi çoğunlukla gelişmiş şehirlerde ve kurşun kullanılan endüstri alanlarında görülmektedir. Akut ve kronik olmak üzere iki tür kurşun zehirlenme türü mevcuttur. Akut zehirlenmeler yüksek dozda kurşuna kısa sürede maruz kalınması sonucu oluşur. Aynı zamanda belirtileri de kısa süre içinde ortaya çıkmaktadır. Kronik zehirlenmeler ise akut zehirlenmelere kıyasla uzun süreç sonucu oluşan vakalardır. Kurşunun bulunduğu alan oldukça yaygındır. Kırsal bölgelerdeki su ve besinlerde bile yüz mikrogram civarlarında kurşun bulunur.  Şehirlerde bunun üstüne endüstriyel atıklar ve egzoz ile yayılan kimyasallar da eklenmektedir. Kurşun ile hemen hemen her insan karşılaşmasına rağmen özellikle çocuklarda toksin etkileri daha sık görülmektedir. 1 yaşın altındaki çocuklar ise en çok risk altında kalırlar. Bu yaşlardaki çocukların, toprak, boya gibi kurşunun bulaşma ihtimali yüksek olan maddeleri ağızlarına götürme alışkanlıklarına sahip olması zehirlenmenin yaşanmasını tetiklemektedir.

56dca0d1a8e21kursun_zehirlenmesi_icerik

Kurşun başta solunum ve sindirim yolu ile alınmak üzere birçok şekilde vücuda alınabilmektedir. Deri yoluyla bulaşması sadece organik bileşiklerde görülmektedir. En çok görülen yayılma yolu ise elbette solunum iledir. Kurşun, buharın ya da dumanın solunması sonucu akciğerden kana karışmaktadır. İnsanlar tarafından yaşamsal zorunluluk olan hava ve su kurşunun da sıklıkla bulunduğu ortamdır. Yetişkinlerde kurşunun yüzde 95i çocuklarda ise yüzde 75i olmak üzere kemiklerde depolanmaktadır. Bu kişiye zararı dokunmayan bir kurşun türüdür ve vücut depo dışındakinin yüzde 90’ını dışkı ile atmaktadır. Eğer bireyde kurşun yetersizliği görünmeye başlanırsa vücut depodaki kurşundan tüketmeye başlar. Ancak aşırı maruz kalma sonucu ise zehirlenmelere yol açmakta ve dikkate alınmadığı takdirde gelişmeye olumsuz etki etmektedir.

Site İstatistikleri :      Toplam Firma : 4481     Toplam Ürün : 2323     Toplam Hastane ve Tıp Merkezi : 315     Toplam CV : 157     Toplam İlan : 1
 
MEDICAL REHBERİ

Medikal Firmaları ve Medikal Ürünler

copyright © medicalrehberi.com